FKFK » Műszaki » Tovább folytatódik a technológiai verseny az Űr meghódításáért
Tovább folytatódik a technológiai verseny az Űr meghódításáért

Tovább folytatódik a technológiai verseny az Űr meghódításáért

2 419 Megtekintés

A japán űrügynökség (JAXA) a napokban jelentette be, hogy a közlejövőben űrhajót szándékozik küldeni a Mars egyik holdjára. Az még nem tisztázott, hogy a Deimos vagy a Phobos lesz-e a célpont, de fontos megemlíteni, hogy a szonda nem csak fényképeket készít, hanem leszállást követően mintákat is gyűjt majd, amelyeket visszaszállít a Földre, hogy tovább vizsgálhassák őket a tudósok.

A JAXA elhatározása mögött az állhat, hogy az űrhajók hatalmas technikai fejlődésen mentek keresztül az elmúlt időszakban. Persze, közrejátszhat az is, hogy mind a NASA, mind az Európai Űrügynökség egyre több sikeres missziót vezet az világűrben, ők pedig nem akarnak lemaradni vetélytársaiktól. A japánok az elmúlt években a 2003 és 2011 között zajló Hajabusza küldetés keretében komoly sikert könyvelhettek el: sikeresen landoltak egy aszteroidán és mintákat hoztak el onnan.

A küldetéshez természetesen sok százmillió dollár állami támogatásra van szükség, de a japán kormány keményen kiáll az űrkutatás mellett, és hajlandó is nagymértékben támogatni azt. Az űrhajó felbocsátását 2022-re tervezik. A küldetés elsődleges célja az lesz, hogy megvizsgálják, vajon miért tűnt el a Marsról a víz, emellett fény derülhet arra is, hogyan alakultak ki a Vörös Bolygó holdjai.

Természetesen egy majdani sikeres küldetés jó alapot szolgáltathat a Felkelő Nap Országának egy esetleges emberi misszióhoz is. A beszámolók ugyan nem említik, de bizonyára közre játszik a küldetés tervezésében az is, hogy a későbbiekben beinduló űrbányászat hatalmas gazdasági előnyhöz juttathatja Japánt.

Szólj hozzá