FKFK » Műszaki » A legkorszerűbb hegesztési technika: a lézerhegesztés
A legkorszerűbb hegesztési technika: a lézerhegesztés

A legkorszerűbb hegesztési technika: a lézerhegesztés

2 350 Megtekintés

A lézersugaras hegesztés még kevéssé ismert technológia, pedig az eljárással szinte az összes hegesztést igénylő tevékenység megvalósítható. Annak ellenére, hogy különféle acélokat, könnyűfémeket, és akár műanyagot is lehet a legkorszerűbb hegesztési technika alkalmazásával feldolgozni, nem tartozik a sűrűn alkalmazott lehetőségek közé.

Előnyei közé tartozik, hogy valamennyi fémtípus igen finom módon, a mikron tartományban hegeszthető. A keletkező varrat az alapanyaggal teljesen összefüggő, homogén szerkezetet képez, szilárdsága a felhasznált anyaggal egyenértékű. A lézerhegesztés alkalmazhatósága a fémek területén igen széles: alumínium, réz, titán, mold-max, különböző nemesfémek, nikkel és porkohászati acélok egyaránt hegeszthetők vele.

Ipari felhasználhatósága is igen széles: egyaránt alkalmazható a gépiparban, autóiparban, hadiiparban, elektronikai iparban és nyomdaiparban. Az orvosi műszerek gyártásánál pontossága miatt alkalmazzák előszeretettel, emellett fontos, hogy nem képződik varrat a hegesztésnél. A lézerhegesztés olyan nehezen hozzáférhető helyeken is megoldható, ahol egyébként más hegesztés technikát nem tudunk használni, mivel nincs szükség a munkadarabbal történő közvetlen érintkezésre.

Az eljárás közben a lézersugarat optikai úton vezetik a hegesztendő anyag felületére. A sugár elnyelődése által létrejön a szükséges hőmennyiség. Ez egyébként igen csekély mértékű, ezért nem jön létre deformáció a hegesztett munkadarabban. Az eljárás közben nincs semmilyen mechanikus, vagy elektromos érintkezés a munkadarab és a lézersugár között. Ezt a módszert lehet használni feltöltő, helyreállító, anyagpótló hegesztéshez, vagy akár lekopott éleknél is.

Szólj hozzá