FKFK » Egészség » Amit jó tudni a rovarcsípésekről
Amit jó tudni a rovarcsípésekről

Amit jó tudni a rovarcsípésekről

2 135 Megtekintés

Jobb félni, mint megijedni, tartja a mondás. Ez bizony kiváltképpen igaz, ha a különböző rovarcsípésekről van szó. Bár lassan kifelé tartunk a nyárból, hiszen jövő héten már az augusztusi hónapba lépünk, de azért sokan még csak most indulnak neki a nyaralásnak, vagy éppen jutnak el odáig, hogy a szabadban, netán strandon töltsék az idejüket. Egy kellemes napot, vagy egy jól alakuló nyaralást bizony könnyedén meg tudnak keseríteni az apró kis ízeltlábúak.

A szúnyogok, méhek, darazsak, hangyák, pókszabásúak bizony nem kímélik az embert, ha arról van szó, hogy veszélyben érzik magukat. Amikor egy rovar önvédelemből csíp, akkor méreganyagot ereszt az áldozatba, ezért van, hogy a csípést nem lehet nem észrevenni. Enyhe esetben a csípésnek áldozatul eső ember megússza pár napos helyi fájdalommal, bőrpírral, duzzanattal, égető, viszkető érzéssel, sőt teljes testfelületre kiterjedő csalánkiütés és ödéma is kialakulhat. Súlyosabb esetben a bőrtünetek mellett más szervrendszerek allergiás válaszreakciója is felléphet, úgynevezett anafilaxiás tünetegyüttes tapasztalható, mely gégeödéma, szapora szívverés, vérnyomásesés, zavartság, eszméletvesztés formájában jelentkezik.

A rovarcsípések esetén a megelőzés nagyon fontos, például legyen nálunk szúnyogriasztó, ha sokat járunk kirándulni, akkor a kullancs elleni védőoltást is érdemes beadatni. Persze mindig nem lehet elkerülni a bajt, de a megelőzés mellett fontos az is, hogy tudjuk mivel lehet kezelni adott rovar csípését, mi enyhíti a fájdalmat, és a kezeléshez szükséges eszköz legyen mindig kéznél. A rovarcsípés kezelésénél lényeges, hogy nem szabad nyomkodni a sérült terültet, mert ezzel nem kitisztítjuk az ejtett sebet, hanem még mélyebbre nyomjuk a váladékot. Továbbá fontos, hogy ha szájba, torokba történt a csípés, akkor mindenképpen orvoshoz kell menni, csakúgy, mint akkor, ha anafilaxiás reakciót vált ki a rovar támadása.

Mivel lehet a rovarcsípés okozta fájdalmat enyhíteni? A méh- és hangyacsípés esetén első lépésként tisztítással kell a sebet ellátni, ez történhet tiszta vízzel, vagy egy kis szódabikarbónás, netán szalmiákszeszes oldattal. Ezután érdemes egy felezett hagymával átdörzsölni, mely gyulladás gátló hatása miatt hatékony, végül hideg borogatással lehet nyugtatni a duzzanatot. A darázscsípésnél a tisztítást savas oldattal kell elvégezni, például ecettel, citromlével. Ha pókcsípésnek estünk áldozatul, akkor csak a jégkockás hűtésben bízhatunk. A szúnyogcsípés kellemetlen viszkető érzése ellen a mentolos, vagy aloé vera-s, netán nedves sóval való bedörzsöléssel lehet küzdeni. A kezelés részeként a csípésekre sebgyógyító kenőcsöket is alkalmazhatunk, úgy, mint  a körömvirág, vagy a hegyi árnika krém. Az olajok közül a levendulaolaj tud enyhülést adni a kínzó viszketésre.

 

 

Szólj hozzá