FKFK » Pénz » Az áruhitel előnyei és buktatói
Az áruhitel előnyei és buktatói

Az áruhitel előnyei és buktatói

1 383 Megtekintés

Hitel hátán hitel? Bizony vannak olyan helyzetek, amikor nincs mód arra, hogy hónapról hónapra spóroljuk össze egy alapvető használati cikk megvásárlásához szükséges pénzösszeget. Ha elromlik a mosógép, tönkremegy a hűtő, eljár a bojler felett az idő,  cserbenhagy minket a kazán és megszerelni már nem lehet, akkor nem kivitelezhető, hogy kisebb összegekből tegyük össze az új vételárát, hiszen ezeket sürgős pótolni. Szerencsés esetben van olyan rokon, barát, aki tud pár hónapig kölcsönözni, de az egyre nehezedő életkörülmények miatt erre sem lehet számolni. Így sokaknak az áruhitel jelent megoldást.

Az áruhitel előnye a reklámokban is kihangsúlyozott gyors és könnyű intézési mód. Emellett kisebb jövedelem mellett is hozzá lehet jutni. Persze a rugalmasságért fizetni is kell, szó szerint! Ritka az olyan kölcsön, ahol kamat, vagy kezelési költség formájában ne kellene plusz összegeket kifizetni a termék ára mellé.

Az áruhitel előnye egyben a hátránya is, ahogy az a fentiekből már kiszűrhető, hiszen ha megspórolt pénzből vásárolunk, akkor nem kell kamatot, kezelési költséget fizetni. A gyors és könnyű hozzájutás pedig sok embert óvatlanná tesz, és lehet, hogy akkor is vásárlásra csábít, ha egyébként lenne lehetőség a háztartási költségvetésből takarékoskodni és inkább türelemmel kivárni, amíg lesz anyagi keret a nem létszükségletű termék megvásárlására.

Amennyiben áruhitel felvételére szorul valaki, fontos, hogy tisztában legyen a különböző konstrukciókkal. Ma már nem kell vásárláskor azzal szembesülni, hogy egy bank hitelajánlatát kell elfogadni, hiszen több bank és bankonként több konstrukció is elérhető a vásárlók számára. Lehet a futamidővel variálni, ha havonként csak kisebb összeget tud a családi kassza nélkülözni, akkor hosszabb törlesztési idejű hitelt kell igényelni, amelynél magasabb költségekkel kell számolni a törlesztés végére. Ellenben a rövidebb idejű, de magasabb törlesztő összegű hitel esetén a plusz ráfizetés kisebb összegre rúg majd a kölcsön lezárásakor.

Az akciók közt gyakorta szerepel a kamatmentes, illetve a kezelési költségmenetes hitelkonstrukció. Érdemes ezeknél azonban utánanézni, hogy ha nincs kamat, akkor vajon a kezelési költség nem magasabb – e, és fordítva, hiszen “szerelemből” a bank sem adja oda senkinek sem a pénzét. Alapvetően a hitel kiválasztásánál a THM – re, vagyis a teljes hiteldíj mutatóra érdemes koncentrálni.

 

Szólj hozzá