FKFK » Net » Az internetezés káros hatásai testünkre
Az internetezés káros hatásai testünkre

Az internetezés káros hatásai testünkre

2 763 Megtekintés

Az internet képes órákra, sőt akár napokra is odakötni az embert a gépe elé. Egy jó kis online játék, vagy barátokkal, netán kedvessel való csevegés közösségi oldalon, vagy éppen társkereső weboldalak használata közben csak úgy repül az idő, miközben az ember elfeledkezik arról, hogy milyen is a helyes testtartás. Akármilyen érdekes is az internet, és bármennyire is ablakot nyit a világra, fizikálisan és mentálisan is szükséges pihenőt tartani használata közben, akár dolgozunk, akár tanulunk, akár szórakozunk a segítségével.

Hogy miért is fontos időnként “leszakadnunk” a világhálóról? Az emberi test nem arra lett kitalálva, hogy egyvégtében ugyanabban a testhelyzetben legyen. Az órákig tartó egy helyben való üléssel számos testi deformáció kialakulásának ad lehetőséget az internetező, számítógépező személy. Az ülésnél a térdízületek folyamatos terhelésnek vannak kitéve. A hátizmok is gyengülnek, fiataloknál a gerincferdülés emiatt nem ritka, míg a felnőtteknél a hátfájás okozóját kereshetjük a nethasználat túlzásba vitelében, a rengeteg gép mellett töltött időben. A kezünk is veszélyben van, hiszen a billentyűzet lenyomása az ujjak feladata, a sok gépelés következményeként ínhüvelygyulladásra is számíthat az ember.

A végtagok, az izmok, az ízületek, a gerinc terhelése mellett a szemkárosodás és a fejfájás is kellemetlen velejárói lehetnek a nem megfelelő mértékű internetezésnek, számítógépezésnek. Amikor gépezünk, nem természetes módon érzékelünk, hiszen egy fényforrást bámulunk, ez pedig természetellenes sugárzás. Igaz, az új fejlesztésű monitorok már nem bocsátanak ki – annyi – káros sugarat, de túlzott alkalmazásuk mellett is előfordulhatnak olyan tünetek, mint a viszkető, szúró, égő, fájó érzések. A fejfájás is a szemek megerőltetéséhez kapcsolódik, hiszen a monitor nézése közben a szemizmok megfeszülnek, hogy a tökéletes látást biztosítsák. A szemizmok hosszú ideig tartó megfeszülése halántéktáji, szemkörnyéki, homloktáji fejfájást válthatnak ki. A nyak szintén merev tartásba rögzül a gép előtti ülés során, így a tarkónál, fejtetőn jelentkező fejfájásért ez okolható.

Mit tegyünk testünk jólétéért, hogy ne érje súlyos károsodás, mikor online formában vagyunk? A térdízületekben keletkező feszítő érzésre a legtöbben kicsit hátradőlnek és kinyújtják lábaikat. Mindez azonban kevés, hiszen sokáig nyújtott lábbal nem fogjuk jól érezni magunkat, újra a gép fölé görnyedünk, és a terhelés tovább folytatódik. Mindenképp szükséges felállni, és átmozgatni járással a lábakat, hogy a térdek kicsit pihenhessenek, illetve a vérkeringés útja is szabad legyen. A szemek, az izmok védelme, a fejfájás elkerülése érdekében mindenképp ajánlott 20 perc után sétálni egyet. Ha ilyen sűrűn nem kíván az ember felállni a gép mellől, akkor háromnegyed óránként, de maximum kétóránként el kell szakadni a világhálótól, és sétálni egyet!

Ha tudjuk magunkról, hogy könnyen odaragadunk a számítógép elé, akkor tegyünk azért, hogy hosszú távon óvjuk egészségünket internetezés közben. A szemünk védelme érdekében minél jobb minőségű monitort szerezzünk be, és a műkönny használatával a kiszáradást, irritációt is elkerülhetjük, sőt monitorvédő szemüveget is lehet beszerezni. Emellett fontos, hogy soha ne használjuk a gépet teljesen sötétben, mindig legyen háttérvilágítás. A kar védelmében a könyöktámasz lehet segítségünkre. A hát, a lábak, a gerinc védelmét jelenti az úgynevezett térdelőszék, de lehet gimnasztikai labda is a hátsónk alatt, melyen kénytelenek vagyunk a helyes tartást gyakorolni, ha nem akarunk leesni róla. Fontos, hogy a billentyűzet és a monitor milyen magasságban helyezkedik el, hiszen, ha nagyon alacsonyan van, össze kell görnyedni, míg az ágyban, a térdekre támasztott lap top a nyakat és a lábakat kényszeríti kényelmetlen tartásba.

 

Szólj hozzá