FKFK » Egészség » Betegségmegelőzés: miért fontos a kézmosás?
Betegségmegelőzés: miért fontos a kézmosás?

Betegségmegelőzés: miért fontos a kézmosás?

1 009 Megtekintés

Vajon gyermekkorunkban hányszor, de hányszor hallottuk szüleinktől, hogy “Mostál rendesen kezet?”. Válasz helyett pedig néha az ember szégyenlősen lehajtotta a fejét, kezét a háta mögé dugva, mert bizony ez a fontos momentum elmaradt a játszóterezés után, vagy éppen az asztalhoz való lecsücsülés előtt. Pedig a kézmosás nem a szülők vesszőparipája, hiszen a kéz megfelelő tisztaságára, fertőtlenítésére mindenkinek ügyelnie kell saját maga és mások egészségének védelme érdekében. A kezünk bőrfelülete az, amely a legtöbbet érintkezik a külvilággal, illetve azokkal a dolgokkal, melyeket szervezetünkbe beviszünk, legyen az étel, ital, gyógyszer. Bizony így a kéz tisztításának, ápolásának elhanyagolása következtében a baktériumok és vírusok is könnyedén bejuthatnak szervezetünkbe.

Valószínűleg senki nem gondol arra szívesen, hogy a bolt ajtajának megfogása miatt, vagy a Munkaügyi Központba munkakeresés céljából kihelyezett számítógép billentyűzetének nyomogatása után kezére baktérium, vírus kerülhet. Ha ehhez még hozzácsatoljuk képzeletünkbe azt a képet, hogy kezünkre kerülve egy baktérium milliós nagyságrendben tud elszaporodni pár óra alatt, akkor biztos, hogy szíve szerint mindenki gumikesztyűben járná a világot, és otthon az ajtóba helyezné el a fertőtlenítő szappant, hogy elkerülje a fertőzéseket. Persze ez már túlzás lenne, mert nemcsak kezünk lehet a ludas a betegség kialakulásában, de sokat tehetünk rendszeres kézmosással és több odafigyeléssel a járványok, betegségek megelőzése érdekében.

A megfelelő minőségű és mennyiségű kézmosás, kézfertőtlenítés mindig fontos, de különösen hangsúlyt kap az influenza, illetve az elmúlt időszakban sokakat táppénzre kényszerítő vírusos hasmenés elkerülése érdekében. Sokan úgy gondolják, hogy gyermekkorukban elsajátították a kézmosás precíz módját. Ehhez képest, ha felmérésre kerülne, ki miként végzi el kezeinek tisztítását, gyorsan kiderülne, hogy lenne még mit tanulni. Az öt másodpercig tartó, csak felületes szappanozás mellett végzett kézmosás nem elegendő a prevencióhoz. Aki pedig szinte “műtétre készülők” precizitásával mossa át kezeit, de a szárazra törölés műveletét kihagyja, szintén nem végez jó munkát. Ha jól akarjuk csinálni a kézmosást, legalább 30 másodperc időtartam szükséges hozzá. Ez idő alatt először langyos vízzel nedvesítsük be kezünket, majd szappanozzuk be. Először tenyereinket dörzsöljük össze, majd nyitott tenyérrel ujjaink belső, majd külső felületét is szappanozzuk át, nem megfeledkezve hüvelykujjunkról, melyet tenyérbe fogva dörzsölhetünk be. Ezután jöhetnek a kézfejek, és ha nagyon precíz szeretne lenni valaki, akkor az ujjakat ellentétesen összecsatolva az ujjbegyek is jól átmoshatók. Ezután már csak az öblítés és a törlés van vissza.

Sajnos gyakorta előfordul, hogy hiába szeretné az ember megtisztítani kezét, nincs rá lehetősége, mert olyan helyen van, ahol nem áll víz, szappan és törölköző a rendelkezésére. Az ilyen helyzetekre nagyon jó megoldást kínálnak az alkoholos bedörzsölhető folyadékok, melyek kis helyen elférnek, akár még zsebben is. Használatuk is egyszerű, csak fel kell pattintani a flakon tetejét, vagy lecsavarni a kupakot, egy pár cseppet a kézbe nyomni, és a kézmosás menete szerint bedörzsölni. Pillanatok alatt megszárad, és azonnal körbelengi az embert a tisztaság illata és érzése is.

 

Szólj hozzá