FKFK » Pénz » Hogyan éljük túl anyagilag a Karácsonyt?
Hogyan éljük túl anyagilag a Karácsonyt?

Hogyan éljük túl anyagilag a Karácsonyt?

2 208 Megtekintés

Alig három hét van vissza, míg Mikulás beoson a kéményen, hogy kinek-kinek elrejtse jól megérdemelt ajándékát a kis csizmácskákba. Aztán pedig hopp, már csak éppen egy kicsivel több idő, mint két hét, és a nyakunkon a Karácsony! A boltok polcairól már “üvöltenek” ránk az ünnepek, és ha mi felnőttek még pszichénket kímélve az előttünk álló kiadásoktól, óvatosan el is próbálunk sikkadni e felett, gyermekeink bizony gyorsan odaterelik figyelmünket. Bár még borzong az ember az október végi, november eleji ünnepi hangulat ellen, arra azonban jó, hogy időben észbe kapjunk, és elkezdjünk gondolkodni azon, kit, mivel és legfőképpen hogyan lepjünk meg idei évben.

Az ünnepi kiadásokra talán legtöbben legyintenek, hogy ugyan minek akkora hűhó, de azért csak egy remete teheti meg, vagy egy igazán magányos ember, akinek senkije nincs, hogy elsuhan az ünnepek felett. Még ha nem is készülődik az ember egy-két havi fizetését elkölteni ajándékokra, egyéb ünnepi dolgokra, azért egy karácsonyi ebéd, vacsora, maga a karácsonyi hangulat megteremtése sem oldható meg pár száz forintból. Ahol pedig gyermekek vannak, ott az ajándékozás nehezen kerülhető el. Amikor pedig hónapról hónapra meg kell gondolnia egy családnak, hogy mire költ, az ünnepekre való készülődés bizony okos, megfontolt spórolást igényel, hogy ne kelljen az embernek elveszni a kényszeredettségbe.

A legjobb, amit tehet az ember, hogy időbe felkészül a kiadásokra, lelkiekben és gyakorlatban is. Biztosítások, megtakarítások kapcsán lehet olyan tanácsokat hallani, hogy érdemes naponta, de legalább hetente félretenni egy kis pénzt, így spórolni a nem várt kiadásokra. Tehát első lépésben fontos, hogy időben kikalkuláljuk, hogy kit is szeretnénk meglepni majd az ünnepekre, és hogy milyen keretet szánunk az ajándékozásra. Ezután kiszámoljuk, hogy mennyit kell ahhoz összesen megspórolni, hogy célunkat elérjük, és meglegyen a keretösszeg. Ezután azt kell kisakkozni, hogy mennyit tudunk félretenni, akár naponta, akár hetente, vagy netán havonta. Persze ehhez okos háztartási költségvetést kell készíteni, és kigondolni, hogy hol lehet spórolni a kiadásokkal.

Természetesen ez leírva egyszerű, de bárki mondhatja, hogy már így is meg van húzva a nadrágszíj, tovább nem megy. Akkor bizony valami kis mellékes kereset is jól jöhet. Ha nincs esély plusz bevételre, akkor jöhetnek a kreatív ötletek. Az ember el se hinné, milyen megértőek a gyerekek, ha őszintén elmondjuk nekik, hogy mi a helyzet, és felvetjük, hogy valami közös kis ajándékot kapjon a család, vagy mindenki saját kezűleg lepje meg a másikat. Nagyszerű ajándékötlet például, amikor az ember kis kuponokat gyárt családtagjainak, melyek ellenében valamilyen konkrét kérésnek, feladatnak tesz majd eleget. Biztos, hogy a felnőttek is tudnak olyan vállalásokat tenni, melyeknek a gyerekek örülni fognak a fenyőfa alatt. Emellett pedig ezerféle ötletes kis meglepetés készíthető, ha az ember nem rest időt szánni arra, hogy saját kezűleg készített apróságokkal szerezzen örömet szeretteinek.

 

 

Szólj hozzá