FKFK » Utazás » Hogyan használjuk bankkártyánkat külföldön?
Hogyan használjuk bankkártyánkat külföldön?

Hogyan használjuk bankkártyánkat külföldön?

2 369 Megtekintés

Elsődleges szabály talán az, ami belföldön is, hogy okosan és körültekintően használjuk bankkártyánkat. A bankkártya nagyon hasznos dolog, hiszen leegyszerűsíti a pénzkezeléssel járó számos nehézség megoldását. Ráadásul pénztárcánkat is kíméli, hiszen nem kell “megtömnünk”, ha egy-egy vásárláshoz, vagy utazáshoz nagyobb összegre van szükségünk. Ám, ahogy minden jó dolognak, a bankkártyának is vannak hátulütői. Elsősorban a nem kellő odafigyeléssel, megfontolatlanul használt bankkártya miatt pénzünk veszélybe kerülhet. Éppen ezért akár belföldön utazgatunk, akár külföldön élvezzük a szabadság édes napjait, amellett, hogy bankkártyánkat biztonságos helyen tároljuk, a pin-kódot pedig csak memóriánkban rögzítjük és pénzfelvételkor is mindent megteszünk annak érdekében, hogy véletlenül se férhessen hozzá senki adatainkhoz, még néhány lépést érdemes megtenni a biztonság növelése és a kényelmes használt érdekében.

Jó, ha olyan bankkártyánk van, mely elektronikus banki kapcsolat meglétét feltételezi fizetéskor való használat esetén, mivel lopás, vagy elvesztés bejelentése után a letiltás azonnal megtörténik. Így pénzünk nagyobb biztonságban van. Nem szabad arról sem megfeledkezni, hogy a letiltáshoz szükséges, hogy a kezünk közelében legyen a kártyaszám és a letiltáshoz szükséges banki telefonszám. Sok banknál a letiltás csak egyedi azonosító és jelszó alkalmazásával történhet meg. A legjobb, ha ezeket az infókat több helyen is eltároljuk, lehetőleg nem a bankkártya mellett és persze nem is a pénztárcában! Nemcsak a számlán levő pénz mozgásának nyomon követése szempontjából hasznos, ha valakinek  SMS szolgáltatás is tartozik a bankkártyájához, hiszen előfordulhat, hogy a gyanútlan bankkártya tulajdonos észre sem veszi, hogy megfosztották plasztikkártyájától, de egy szöveges üzenet hamar felhívja erre a figyelmét.

A kényelem biztosítása szempontjából alapvető feladat külföldi utazás előtt meggyőződni arról, hogy a bankkártya érvényességi ideje nem fog-e lejárni a kinti tartózkodás alatt. Emellett a vásárlási limiteket is jó, ha átnézzük, mert nem biztos, hogy az itthoni havi nagybevásárláshoz beállított összeg indokolt lesz majd a nyaralás során is. Sok banknál már nem kell a pénzintézet dolgozóinak segítségére várni, mert otthonról, internetbankon keresztül saját magunk módosíthatjuk limitjeinket. Egy kis nyelvleckét is hasznos a nyaralás előtt elvégezni bankkártya használatból, vagyis a célország nyelve szerinti banki kifejezéseket összegyűjteni, vagy angolul használni idehaza az automatákat, hogy külföldön erre se legyen majd gondunk, hiszen nem túl biztonságos dolog, idegeneket odahívni, ha elakadunk a tranzakció közben a nyelvismeret hiánya miatt.

A külföldi utak során, mielőtt teljesen csak a bankkártyára hagyatkozva szeretnénk az pénzünket úgymond magunkkal vinni, jó, ha néhány fontos tudnivalóval bővítjük ismereteinket. A plasztikkártyáknak szinte két nagy csoportja fedi le a világban használt bankkártyák típusait. Az európaiak körében az Euro/Mastercard viszi a pálmát, míg világösszesítésben a Visa a nyerő. A kártyaelfogadó helyek pedig választhatnak, hogy melyiket részesítik előnyben, vagy éppen mindkettőt fogadják majd. Szóval előnyös, ha mindkettővel rendelkezik az nyaralni induló család, vagy baráti társaság.

Lehet, hogy külföldi utazáskor jó gondolatnak tűnik, hogy pénzünket ne váltsuk be itthon valutára, hanem majd odakint bankkártyával használjuk, de ez nem minden esetben jelent majd spórolást. Fontos, hogy előre lássuk, milyen díjakat is számolnak fel nyaralásunk színhelyén kereskedőnél történő vásárláskor, vagy pénzfelvételkor, illetve hogyan is váltják át forintjainkat , mert bizony devizaváltási költségek közt lehetnek tetemes különbségek. Bizonyos esetekben akár még több váltás is történhet, nemcsak egyszeri! Erről is érdemes előre tájékozódni, hogy ne érjen minket kellemetlen meglepetés, mikor hazatérve számlánk jócskán megcsappant, pedig igyekeztünk óvatos duhajként költekezni a nyaralás alatt, csak éppen a banki díjakról nem tájékozódtunk.

 

 

Szólj hozzá