FKFK » Játék » Hogyan játszanak gyermekeink?
Hogyan játszanak gyermekeink?

Hogyan játszanak gyermekeink?

2 155 Megtekintés

A gyermek számára a játék nemcsak egyszerűen a szabadidő eltöltésének eszköze, hanem a tanulás legfőbb terepe. Éppen ezért nem mindegy, hogy mivel és hogyan játszik a gyermek, hiszen képességeinek és készségeinek fejlődése szempontjából meghatározó ez a tevékenység. A gondos szülő már a kiságyban, a babaszobában úgy alakítja ki gyermeke környezetét, hogy az ne csak biztonságos, hanem érdeklődésének felkeltésére is alkalmas legyen. Ahogy pedig nő a gyermek, úgy alakul át környezete is, változnak játékai, és az is, hogy kivel, mivel és mennyi időt tölt el játékos tevékenységei révén.

A Formatex 2012 szeptemberében egy országos rendezvénysorozat keretében kutatást végzett a családok játszási szokásaira nézve. A kutatásban összesen 405 fő felnőtt vett részt, köztük szülők és nagyszülők egyaránt voltak, A megkérdezett felnőttek által pedig 668 gyermek játszási szokásairól kaptak képet a kutatást végzők. A kutatás a szabadidő eltöltésének módjait igyekezett feltérképezni, hogy különböző életkorokban hogyan alakulnak a játszási szokások. Ez alapján öt kategória körvonalazódott ki aszerint, miként játszik egy-egy gyermek. A játék a szülővel, a játék más gyermekkel és a játék egyedül mellett jelentős arányt képviselt már 2012.-ben is a televíziózás és a számítógéppel, videojátékkal töltött szabadidő.

A szülővel történő játék kapcsán a kutatás eredményei azt mutatják, amit talán a szülők maguk is jól látnak, tapasztalnak, hogy a gyermekük életkorának előre haladtával egyre kevésbé igényli a közös játékot, míg a bölcsődés korú gyermekek pedig az egész napos intézményi foglalkozások ellenére is nagyon szeretnek délután és hétvégén is szüleikkel együtt játszani. Igaz, a közös játék tartalmáról, ahogy azt a kutatás is alátámasztotta, az esetek jelentős részében a gyermek dönt, mintegy 60%-os arányban, míg 40%-ban dominál a közös döntés. A közös, valamint a magányos játékok leggyakrabban az építőjátékokról, vagy babás, állatos szerepjátékokról szólnak.

A közösségi játékok terén is az építőjátékoknak van hangsúlyos szerepük, melyeket az ügyességi és sportjátékok követnek, a szerepjátékok pedig kicsit háttérbe szorulnak ilyenkor. A fiúk és lányok közt e kérdésben különbség mutatkozott, mert a lányok esetében a közös játék inkább a kézműves, játékokra, illetve a szerepjátékokra irányul, míg a fiúknál dominál jobban az építőjáték, valamint az ügyességi és sportjáték. A televíziózás, a számítógépes és videojátékokkal töltött idő aránya korcsoportról korcsoportra haladva pedig egyre csak nő.

Szólj hozzá