FKFK » Net » Hogyan lehet jó blogot írni?
Hogyan lehet jó blogot írni?

Hogyan lehet jó blogot írni?

2 466 Megtekintés

A kérdés megválaszolásához először is azt kell tisztázni, hogy mi is maga a blog. Talán emlékszünk még arra a nagyszerű biológiai tényre, hogy minden bogár rovar, de nem minden rovar bogár. A blog témakörére ez a biológiai alaptény úgy írható át, hogy minden blog weboldal, de nem minden weboldal számít blognak. Az iskolai példáknál leragadva  a matematika segítségével a blog úgy vezethető le, hogy egy halmazba, mely a weboldalakat jelenti, belerajzolunk egy kisebb halmazt, mely a blogokat jelképezi. A matematikai halmazok alapján  a blog úgy értelmezhető tehát, hogy a weboldal minden jellemzője a blogoknak is jellemzője, de a blog több, mint egy egyszerű weboldal.

A blog szó eredetileg weblog, azaz a napló kifejezés lerövidült változata. Maga a blog tartalmának köszönhetően számos típussal bír. Így a blog lehet egy személy saját webes naplója, ahol számára fontos eseményekről, mindennapi történésekről, munkájáról, esetleg külföldön töltött idejéről ír, gondolatokat, érzelmeket oszt meg az olvasóival. Ugyancsak személyes hangvételű, de komoly témákra, kutatásokra koncentráló tematikus blogok is olvashatóak az interneten. Egy blog az előzőeken kívül lehet politikai, elmélkedő, vállalati tartalmú. Sajátos jelenség a blogregény, mely a világhálón születik, és ahol bárki egyszerű olvasóból bármikor aktív “szereplővé” léphet elő egyszerűen hozzászólás, bejegyzés révén.

A blog fontos jellemzője, hogy lehetőséget ad az író és olvasó “kommunikációjára” a hozzászólások révén. És itt el is értünk a jó blog kulcsfontosságú jellemzőjéhez. Akkor jó egy blog, ha megmozgatja, véleményformálásra, megszólalásra készteti az olvasót. Ha ez megtörténik, akkor már érdemes volt a billentyűzetet koptatnia a bloggernek! Az ügyes blogger annak is tudatában van, hogy mindenkit más ragad meg.  Van, aki szereti mások gondolataiban, történeteiben megtalálni saját magát, önön életének jellemző fordulatait. Mások viszont újdonságokra, új szemléletekre vágynak. Éppen ezért nem szabad “elkeseredni”, ha nemcsak jó szót, hanem negatív kritikát is kap a blog írója, hiszen nem mindenki igénye elégíthető ki egy blogon belül.

Fontos szempontja a jó blognak a tartalmasság, véleményformálásra való motiválás mellett, hogy az írott szöveg milyen képként vetül le az olvasóban. Meg kell találni az arany középutat, vagyis a blog nézettségét meghatározza, hogy első ránézésre nem túl hosszú – e, mert ez elriaszthatja az olvasót, vagy éppen túlzott rövidsége miatt semmiségnek tűnhet, és elolvasásra sem kerül. A helyesírás és a szöveg formázása, tagoltsága, képekkel, egyéb érdekességekkel színesítése is megragadhatja az olvasó figyelmét. És mindezeken túl nem elegendő az érdeklődés felkeltése, meg is kell azt őrizni, vagyis nem szabad hagyni, hogy ellaposodjon a blog!

 

Szólj hozzá