FKFK » Játék » Ki mit tud a kártya történetéről?
Ki mit tud a kártya történetéről?

Ki mit tud a kártya történetéről?

2 474 Megtekintés

Négy szín, 32, vagy 36 darabból álló pakli, számos és bábus lapok, ez a magyar kártya. Amikor valaki a kezébe veszi a magyar kártya pakliját, vajon eszébe jut-e, hogy mikor és hol készült el az első kártyacsomag? Vajon aki a magyar kártyával játszik, szentel-e annyi figyelmet a lapoknak, hogy vissza tudja mondani, milyen név szerepel például a tök felsőn, vagy a makk alsón? Esetleg megvizsgálta-e már annyira a lapokat, hogy tudja, milyen jelent játszódik le a tök nyolcason? És vajon, ha a francia kártyát vesszük górcső alá, akkor ki mit tudna e kártya eredetéről?

Az emberek többsége kisgyermekkorában megismerkedik a kártyákkal, a különböző kártyajátékokkal. Néha pedig nem is kártyacsata zajlik a pakli lapjaival, hanem kellemes időtöltésként kártyavár épül a kártyalapok segítségével. A kártyával ilyen módon való ismerkedés során, ha csak nem kártyatörténeti kutató az ember szülője, a lapokon szereplő számok, és főként minták csak a kártyacsatában nyernek jelentőséget, egyéb történeti hátterükről nem esik szó.

Pedig a magyar kártyának, vagy más néven Tell-kártyának is megvan a maga története. A magyar kártya első kártyalapjai Pesten készültek az 1835-ben. A készítő, Schneider József Schiller Tell Vilmos című drámájából választott alakokat az alsó és felső kártyalapokra. Így lehet, hogy a zöld felső Rudenz Ulrich, míg a makk felső maga Tell Vilmos. A kártyacsomag készítőjének arra nézve, hogy miért éppen svájci származású hősökkel díszítette lapjait nagyon jó indoka volt. Akkoriban az erős osztrák cenzúra nem nézte volna tétlen, hogy magyar hősök képei kerüljenek rá a lapokra.

A francia kártya eredetéről kevésbé vannak pontos adatok, ami a legkézenfekvőbbnek tűnik, hogy keleti eredetű és mintegy 3000 évesre saccolják az első kártyák megjelenését. A francia kártya esetében a színek eredete kapcsán vannak érdekes felvetések. A tudósok, bár megalapozni történetileg nem tudják biztosra, háborús elemeket véltek felfedezni a francia kártya színei mögött. A körnek, vagyis a piros szívnek a bátorság jelentést tulajdonítják. A pikk, káró és treff esetében pedig igen földhözragadt magyarázatokkal szolgálnak a történészek. A pikk a lándzsa, a káró a dárda szúró részét hivatott megjeleníteni szerintük. A treff pedig a lovak számára szükséges takarmányt jelképezi vélekedésük szerint.

 

 

Szólj hozzá