FKFK » Műszaki » Konyhánk az egészség szolgálatában
Konyhánk az egészség szolgálatában

Konyhánk az egészség szolgálatában

2 026 Megtekintés

Egyre többen gondolkodnak el azon, hogy vajon mit kellene másként tenniük, hogy egészségesebben élhessenek. Számos tanácsot, részletes útmutatást lehet találni az internet segítségével, valamint tapasztalatokat olvasni arról, kinek mi segített abban, hogy életmódját egészsége védelmének szolgálatába tudta állítani. Mindezek jó kiindulópontjai lehetnek annak, hogy az emberben a változás elvetett magja kihajtson, majd szárba szökkenjen.

Gyakran hangoztatott probléma a jelen kor emberével kapcsolatosan, hogy a felgyorsult életritmus miatt úgymond minőségi éhezésre fogta magát. Vagyis félkész, vagy éppen már konyhakész ételekkel próbálja táplálni testét, melyek nagymértékben tartalmaznak tartósítószereket, ízfokozókat, a sokszor emlegetett E-ket. Mindezek azonban nem egyenértékűek azokkal a tápanyagokkal, amelyekre a szervezet optimális működéséhez szüksége lenne a testnek. Sokakat ez sarkall arra, hogy elmélyedjenek az egyre nagyobb tábort magáénak tudó nyers koszt, vagyis élő étel fogyasztás témájában.

A nyers ételek fogyasztásának egyik alappillére a levélzöldségek és a zöld levelek fogyasztása. Ezek a táplálékok szükségesek az emésztés megfelelő működéséhez, lúgosító és béltisztító hatásuk van. A nyers konyha ennek köszönhetően sokféle alapanyagból válogathat, úgy mint a káposztafélék, a petrezselyem félék, a különböző saláta fajták, a répa és nemcsak a gyökér, de maga a zöldje is értékes tápanyagforrás. Természetesen még számos hazai és Magyarországon nem honos zöld növényből lehet “csemegézni”, ha valaki komolyan szeretne kedvezni egészségének. Ezek mellé természetesen jöhetnek a gyümölcsök, és persze a magok is!

A nyers koszt melletti teljes elköteleződés, vagy csak a zöld levelek, friss zöldségek napi étrendbe való többszöri beiktatása az étkezéshez való hozzáállásban jelentős, a konyhában azonban csak részleges átalakítás igényel. Az élő ételek fogyasztásának egyik gyakori és ajánlott formája a préseléssel előállított levek szervezetbe való bevitele. Ehhez szükség van egy könnyen alkalmazható és mindenképpen jól karbantartható konyhai eszközre. A nyers ételek fogyasztói a kézi, illetve néhányan a gépi búzafűprésre esküsznek. A másik kellék, ami jó, ha van, a turmix, illetve botmixer, melyekkel rostos italok, nyers levesek készíthetők. Azok, akik már igazán elmélyedtek az élő ételek készítésének világában, bizony idővel felmérik, hogy nemcsak levesek, italok, élő főfogások, de desszertek is elkészíthetők a nyers konyha alapanyagaiból. Ezekhez viszont gyakorta aszalt gyümölcsökre van szükség, amihez pedig a legjobb, ha előbb-utóbb a saját aszalógép is kerül a háztartásba. Lehet, hogy elsőre mindez soknak tűnik, de tény, hogy ha valaki “belekóstol” a nyers ételek világába, akkor idővel már új szemmel nézi a konyháját és az ételeket is!

 

 

Szólj hozzá