FKFK » Net » Mi az elektronikus könyv?
Mi az elektronikus könyv?

Mi az elektronikus könyv?

2 763 Megtekintés

A technikai fejlődés, ahogy azt nap, mint nap tapasztaljuk, az élet minden területére kihat. Ez alól még a hagyományos értelembe vett olvasás sem kivétel. Az e-könyvek térhódítása révén az olvasási lehetőségek is jelentős mértékben kiszélesedtek, hiszen ma már nem szükséges papírra nyomtatva megvenni a minket érdeklő könyvet, sőt várakozni sem kell, hogy könyvtárból kikölcsönözhessük, mert elektronikusan könnyedén beszerezhetjük.

Az elektronikus könyv fogalma már 30 évvel ezelőtt megjelent, de a mai szintű technikai fejlettség, vagyis szoftver, hardver, széles sávú internet korszerűsödése által vált lehetségessé elterjedése. Ma már az e-könyvekben rejlő lehetőségeket meglátva a kiadók sem ódzkodnak az e-könyvek terjesztésétől, sőt, igyekeznek minél több elektronikus formában is közzétehető produktumot alkotni.

Az elektronikus könyv nem más, mint a nyomtatott könyv digitális megfelelője. Előnye nemcsak a gyorsabb terjesztésben rejlik, hanem gazdaságosabb is, hiszen nincsen nyomtatási költség. Ráadásul környezetbarát, hiszen nem papír, hanem speciális elektronikai eszköz szükséges az olvasásához. Az e-könyvek világában vannak ingyen letölthető példányok, és természetesen van, amelyekért fizetni kell. Az e-könyvek terjedésével egy időben a szerzői jogok védelmére is hangsúlyt kellett fektetni, így sok esetben a nyomtatás és másolás tiltásra kerül a letöltéskor, hogy ne lehessen sokszorosítani az adott művet.

Az e-könyvek elérhetősége, olvashatósága a korszerű technikának köszönhetően ma már csak az anyagiakon múlhat, vagyis, hogy telik – e a keretünkből egy e-book olvasóra, vagy az éppen keresett e-könyv megvásárlására.

 

1 hozzászólás “Mi az elektronikus könyv?”
  1. Ez a kurtára sikeredett bejegyzés azért némi kiegészítésre szorul: Ha szó szerint vesszük, akkor a nyomtatott könyvről készült beszkennelt képek gyűjteménye lenne a legmegfeleltethetőbb az e-könyvnek, hiszen az adja vissza a nyomtatott könyv nyomdai megjelenítését. Ellenben a gyakorlatban pontosan ezek állnak a legtávolabb a mai e-könyv-olvasókon használható formátumoktól. Az egyetlen igazi követelmény a nyomtatott könyvhöz való hasonlóságában ugyanis a szöveghűség: ezen túlmenően szinte minden mást alávet a technológia rejtette lehetőségeknek. Az e-könyv áttördeli magát, alkalmazkodva a megjelenítés módjához, a kijelző méretéhez, változtatható a betű típusa, mérete, gyakran a lapozás módja is. Ha előnyére válik, szívesen kiegészítik multimédiás lehetőségekkel: hangoskönyvként hallgatható, szemléltető ábrák, animációk segítik a közlést…
    Tehát az e-könyv a rögzített információ egy olyan digitális megjelenési formája, amely kimondottan a képernyőről való olvasáshoz kifejlesztett szoftverek – és az ezeket futtató hardverek – számára készült, és képes olvasás útján (is) közvetíteni az adó és a vevő között.

Szólj hozzá