FKFK » Energia » Mi is az az energia?
Mi is az az energia?

Mi is az az energia?

3 027 Megtekintés

Az energia, amely a nap minden percében ott van körülöttünk, van, hogy úgy érezzük, élni sem tudunk már nélküle. A fizikában, matematikában jártasak jól tudják, hogy az energia nem más, mint kölcsönható, vagy változást létrehozó képesség. Tehát az energia fogalma egy fizikai mennyiség, amellyel az anyagi valóság egyik tulajdonságát, képességét mennyiségileg lehet jellemezni.

Kicsit tovább haladva a tudományos vonalon, elmondható, hogy az energiának három formáját definiálják: a belső energiát, a rugalmas, illetve a mozgási energiát. Az energia, mint fizikai mennyiség mértékegységgel is bír, méghozzá Joule-ban mérik, jele pedig a E. Az energia “lelőhelyei” az energiaforrások, melyek a természet anyagi rendszerei. Az energiaforrás lehet primer, szekunder, sőt tercier is, attól függően, hogy milyen állapotváltozása szükséges az anyagnak ahhoz, hogy energiát lehessen belőle technikai eszközökkel nyerni. A primer energiahordozók esetén csak fizikai átalakítás történik, mint például a szén, vagy a kőolaj esetében, ahol az energiaforrásként használt anyag kémiai összetétele nem változik. A szekunder energiaforrások esetén már kémiai változás is lezajlik, például a koksz esetében, amely a kőszénpárlás eredményeként jön létre.

Az energia kapcsán napjainkban sokat emlegetett és a bolygónk védelme érdekében kiemelt téma a megújuló energiaforrások köre. Ha pedig van megújuló energiaforrás, akkor a másik csoportba a nem megújuló energiaforrások sorakoznak fel, úgy mint az ásványi szenek, a szénhidrogének, a hasadóanyagok. A megújuló, vagyis alternatív energiaforrások pedig nem mások, mint a napenergia, a szélenergia, vagy a mezőgazdaságban termelt biomassza.

Persze nemcsak ahhoz van szükség energiára, hogy körülöttünk a világ rendben működjön, hanem az emberi élethez szükséges mozgatórugók üzemelése sem mehet végbe energiaátalakulás nélkül. Az ember számára az ételek adják a létezéshez, szervezetének megfelelő működéséhez szükséges energiát. Ezért is van, hogy ételeink energiamennyiségét kalóriában (cal) és Joule-ban (J) mérjük. Az energia tehát ott van bennünk és ott van körülöttünk mindenhol, éppen ezért jó, ha többet tudunk róla, hogy ne csak tudatlanul használjuk, és elhasználjuk, hanem képesek legyünk értékelni és főként okosan bánni vele.

 

Szólj hozzá