FKFK » Játék » Milyen játékot vegyünk a gyermekünknek?
Milyen játékot vegyünk a gyermekünknek?

Milyen játékot vegyünk a gyermekünknek?

2 204 Megtekintés

Mindennapi történet, hogy még meg sem született a baba, de édesanyja már azon agyal, milyen játékot is vegyen picikéjének. Persze nemcsak az anyák kiváltsága, hogy azon aggodalmaskodjanak, vajon melyik játék jó a gyermeknek, ami majd fejleszti, leköti, aminek örül és persze mindenekelőtt, ami biztonságos. Hiszen az édesanyákon kívül az apák, nagyik, keresztszülők és még sok-sok rokon, barát elmélkedik el azon, mivel lepje meg az újszülöttet, mit vigyen majd az egyre növekvő gyermeknek Karácsonyra, Húsvétra, szülinapra, névnapra, egyéb jeles alkalomra. Az az időszak, amikor még ki kell találni a gyermek óhaját, nem tart soká, mert hamar felcseperedik a csemete, és már körvonalazódik érdeklődése, majd nagyon gyorsan szavakba is tudja önteni vágyait. Amikor pedig megfogalmazza, sőt a bolt kirakatához, polcaihoz közelítve meg is követeli vágyainak tárgyát újabb dilemmát vet fel a szülőben: “Vajon ez neki való? Vajon ettől fejlődik? Nem lesz-e hátrányára?” És persze az árakról se feledkezzünk meg, mert bizony sok játék a márkajelzésnek köszönheti árát, bár a drágább játékok biztonságosabbak és strapabíróbbak az esetek többségében.

Szóval a labda fel van dobva, mert játékból kínálat bőséggel akad. Az első gyermekét váró párok közül sokan mások tapasztalataira próbálnak építeni, és információkat gyűjtenek, ki mivel lepte meg újszülöttjét. A vélemények ellentmondásosak, vannak akik szerint ráér a pici életének 2. hónapjában játékot kapni, mert az első néhány hét csak a fiziológiás szükségletek kielégítéséről szól, vajmi kevés figyelmet szentelve az őt körülvevő világnak. Azért mégis benne van az emberben az érzés, hogy megadjon mindent a csöppségnek. A tapasztaltabb szülők véleménye szerint a kiságyra fogatható zenélős, kellemes fényt árasztó, színes körforgó okos találmány. Lehet, hogy élete első pár hetében nem nagyon fog a gyerkőc érdeklődni iránta, de a zene nyugtat, és idővel a színeket, mozgásokat is érdekesnek fogja találni. Jó tanácsként sokan hangoztatják, hogy az elemes változat a nyerő, még ha nem is gazdaságos, de kevésbé strapás a szülőknek, mint a felhúzhatós. Igaz ez főleg akkor, ha fogzás, hasfájás, álmatlanság esetén csak ez a játék nyugtatja meg a babát.

A picik életük első időszakában sok időt töltenek ágyukban, így a kiságy rácsára is érdemes figyelemfelkeltő dolgokat beszerezni, például egy leporellót, melyen különböző minták tudják a baba figyelmét lekötni. Vannak már olyan textil leporellók, melyek egyik oldala fekete-fehér, a másik pedig színes. Ez azért jó választás, mert egy ideig a csecsemők csak árnyékokat látnak, és az erős kontrasztok vonzzák őket, így például a fekete-fehér színösszeállítás. Aztán életük 2. hónapjától kezdik megkülönböztetni a színeket, ekkor a leporelló átforgatható. Amire még a gyakorló szülők esküsznek a legkisebbeknek megvásárlása érdemes játékok körében az a plafonra akasztható fekvőhinta. Ezt elég sokáig tudja használni a gyermek, főleg, ha úgy van kiképezve a hinta, hogy két lábát később, mikor már ülni is tud, kidughatja. Az Adamo féle fekvőhintába már elég korán bele lehet tenni a picit, és a ringatózással jól lehet nyugtatni is. Nem utolsó szempont, hogy a szülő is kímélve van, hiszen nem kell a karjába tartani az egyre növekvő csemetét, egyszerűen csak kényelmesen elhelyezkedik, és már indulhat is a hinta-palinta.

A tétlen időszak viszont hamar véget ér a gyerekeknél, elkezdenek nyúlkálni, próbálnak fogni, majd forogni, felülnek, egyre többet mozgolódnak, és igen hamar eljön a kúszás-mászás ideje. Ekkor már jöhetnek a csörgők, jól megfogható és biztonságos plüssállatkák, majd a különböző színű, formájú, anyagú játékok. Nagyszerű találmány a játszószőnyeg, illetve a fekvő gyermek fölé helyezhető babatornáztató, melyről különböző csörgők, színes formák lógnak lefelé arra ösztökélve, hogy érte nyúljon, megfogja, tapintsa. A fürdőbe is “életre kelnek” a játékok, a gumikacsa, kishajó, vízre készült habszivacs formák jó szórakozást jelentenek a fürdőzés közben. Ahogy egyre aktívabb a gyermek, egyre tágul értelme, újabb és újabb dolgok felfedezésére képes. Hat hónapos kortól már jöhetnek a labdák, a textilkönyvek, majd kilenc hónaposan a tolható játékok, kockák és a homokozós játékok ideje is eljön. Egy éves kor után pedig már egyszerűbb az élet, hiszen egyre több helyen lehet a gyermekkel megfordulni, és lehet figyelni, hogy mi az, ami leköti őt, ami tetszik neki, és persze, ami neki is való.

 

Szólj hozzá