FKFK » Műszaki » Napkollektor házilag készítve
Napkollektor házilag készítve

Napkollektor házilag készítve

3 632 Megtekintés

A környezettudatos gondolkodásnak hála ma már nem számít újdonságnak, furcsaságnak, ha valaki napelemekre, napkollektorra, szélturbinára kíván beruházni. Tévedés ne essék, napelem és napkollektor nem egy és ugyanaz. A napelem egy olyan eszköz, mely a napenergiát közvetlenül elektromos energiává alakítja át. A napkollektor ezzel ellentétben egy épületgépészeti megoldást kínáló eszköz, melynek segítségével a napenergia hőenergia formájában válik felhasználhatóvá. Ez a hőenergia a gazdaságosság és a környezet óvása szempontjából is előnyösen használható melegvíz előállítására, valamint fűtésrásegítésre.

Egyelőre kétféle gyári napkollektorból válogathatnak azok, akik szeretnének spórolni és eközben környezetüket is óvnák. A vásárlók jelenleg vákuumcsöves kollektor és a síkkollektor beszerelése közt dönthetnek. A szakemberek véleményét meghallgatva a kollektor beszerzésekor nem a kétféle típus közti különbségben rejlik a jó döntés, hanem abban, hogy mennyire tartjuk szem előtt a minőséget, illetve milyen ár-érték arányt szeretnénk kihozni beruházásunkból.

A spórolás iránti vágy sokakat hajt, leleményes emberek pedig mindig vannak. Ők azok, akik szeretnek azon töprengeni, hogy miként lehet okos megoldásokkal a pénztárcát többszörösen megkímélni. Ezen gondolkodás eredményeként vált lehetségessé a napkollektor házilag való előállítása is. A házilag barkácsolt napkollektor alapvetően légkollektor, vagyis a levegő felmelegítése és keringetése révén lehet vele eredményt elérni. A házilag barkácsolt napkollektorok alapanyaga nem más, mint a jól ismert sörösdoboz. Maguk az alumínium sörösdobozok alkotják a házilag készülő napkollektor csöveit. A rendszer elkészítéséhez szükség van még keretre, mely fűrészáruból és vaspántokból készíthető el. Továbbá szigetelőanyag, tömítő anyag, merevítőlemezek, polikarbonát lemez, festékek, csavarok, ventilátor, termosztát, egy kisebb ajtóhoz szükséges alapanyagok és magának a kollektornak a rögzítéshez szükséges konzolok igényelnek még anyagi ráfordítást. Egy ügyes beszerző körúttal, és jó sörivó baráti körrel van, aki 35 000-40 000 forint összegre tudta kihozni saját sörkollektorát, de a legtöbben a 60 000 forintos beruházási keretre esküsznek.

Természetesen nemcsak sörösdobozokból lehet előállítani saját házi “spóroló” rendszerünket. A lehetőségek közül a rézlemezes megoldás a leghatásosabb, hiszen kiválóan vezeti a hőt, de költségesebb is egyben. Mielőtt azonban belelovalnánk magunkat a saját napkollektorunk összeszerelésébe, érdemes néhány fontos dolgot átrágni. Először is gondoljuk át, van-e annyi szakmai tudásunk, hogy leírás alapján barkácsoljuk össze saját rendszerünket, vagy esetleg számíthatunk-e baráti önzetlen segítségre. Fontos, hogy előszámításokat is végezzünk, hogy mekkora felületű napkollektor tudja majd hatékonya segíteni háztartásunkat.

 

Szólj hozzá