FKFK » Pénz » Pénzbeosztás kicsiben is okosan
Pénzbeosztás kicsiben is okosan

Pénzbeosztás kicsiben is okosan

2 805 Megtekintés

Ha végesek a pénzügyi kereteink, akkor bizony nem árt praktikákkal élni, hogy hónap végén ne érjék az embert kellemetlen meglepetések. A kiadások rögzítése, tervezése azért is fontos, hogy mindig tudatában legyünk annak, mikor, mennyit költhetünk gond nélkül.

Nem elegendő csak úgy “fejben” elkészíteni a költségvetésünket, mert a gondolatok elszállnak, míg az írás megmarad és reális kényszerítőerővel bír, ha túl szeretnénk lépni kereteinket. Praktikus megoldás például, hogy ha nem szeretjük bankszámlán őrizgetni a pénzünket, mondván, hogy ne a bank használja, akkor kiadásainknak megfelelő számú borítékot nyitunk, és fizetéskor ezekbe helyezzük el a szükséges összegeket.

Nemcsak a rezsi kiadásokra kell ám gondolni a borítékok sorba rendezésénél! Olyan tervezhető költségeket is számításba kell venni, mint egy szülinapi ajándékvásárlás, vagy egy szükséges szerelés elvégeztetése. Ha ezek a kiadások már “borítékolva” vannak, akkor jöhet a háztartáspénz elkülönítése. Ebből kell a napi kiadásokra, az életvitelhez szükséges termékek megvásárlására szánt pénzösszeget elhelyezni. Mivel váratlan dolgokra mindig lehet számítani, jó, ha van olyan borítékunk is, amelybe vésztartalékot képezünk. Ezt a tartalékot lehet hónapról hónapra bővíteni, így bebiztosíthatjuk magunkat kellemetlen esetekre.

A borítékolós típusú pénzbeosztás önmagunkkal szembeni fokozott szigort és következetességet igényel. Ha például kötelező felelősségbiztosítási díjunkat nem havonta, hanem félévente, vagy évente fizetjük, akkor érdemes havi szinten lebontani az összeget, és így félrerakosgatni. Ha ezt tesszük, akkor nem fogja fájón érinteni pénztárcánkat, amikor megérkezik a fizetési kötelezvény.

Nemcsak a borítékolás lehet jó módszer, hiszen nem mindenki szereti otthon őrizgetni a pénzét. Sőt, a csekkek után fizetendő díjak miatt egyre többen választják a folyószámláról való fizetési módot a csekkes forma helyett. Takarékoskodni és költségvetést készíteni a folyószámlán félretett pénzösszegeknél is könnyen lehet. Egy egyszerű excel táblázatba rögzítve a bevételeinket és kiadásainkat mindig képben lehetünk, hogy éppen hogyan is áll a büdzsénk.

Szólj hozzá