FKFK » Műszaki » Spórolni okosan: a mosógép meghibásodásának megelőzése
Spórolni okosan: a mosógép meghibásodásának megelőzése

Spórolni okosan: a mosógép meghibásodásának megelőzése

1 752 Megtekintés

Van élet automata mosógép nélkül? Vannak, akik úgy gondolják, semmi gond, ha elromlik a mosógép, majd egy darabig ellesznek nélküle. Abban a háztartásban viszont, ahol gyerekek vannak, vagy nagy a család és heti 3-4 mosás is szükséges, bizony már komoly gondot tud jelenteni a mosógép hiánya. A halomban álló szennyes nemcsak a helyet foglalja, de illata sem kellemes, és a kézi mosás amellett, hogy igen fáradtságos, nem is gazdaságos a víz, a mosószer szempontjából. Biztos, hogy belehalni nem lehet a mosógép meghibásodásába, de elég kellemetlen tud lenni pár nap is, míg a probléma megoldódik.

A tapasztalatok szerint a forgalomban levő automata mosógépek élettartama rövidebb, mint a régi típusú tárcsás mosógépeknek, vagy az első használatba került félautomata, automata mosógépeknek. Természetesen okolhatók emiatt a gyártók, akik a “rossz nyelvek” szerint üzleti érdekeiket követve csak a garancia idejére tervezik a gépek működési kapacitását, így nem kímélve az emberek pénztárcáját, hogy 5-6 évente új gépre ruházzanak be. A rosszakarat feltételezése mellett reálisabb okként nevezhető meg, hogy sokan nincsenek azzal tisztában, hogy a technika fejlődésével a gépek nemcsak “okosabbak” lettek, de érzékenyebbek is. Ezért nem árt, ha mi is, akik üzemeltetjük őket, tudatosabban járunk el, megismerve a veszélyeket, melyek tönkretehetik gépeinket.

Az automata mosógépek esetében ezt a tudatos üzemeltetést jelenti, hogy odafigyelünk arra, hogy pakoljuk meg mosógépünket. Egy apró kis fémdarab, mondjuk egy fémpénz, vagy egy csavar, vagy a ruháról leeső, a dob és üst közé szoruló cipzár kocsi jelentős károkat tud okozni a mosógépben. Az se mindegy, hogy mennyi ruhát pakolunk a dobba, mert ha folyamatosan túlterheljük, akkor az ékszíj és a tárcsa, no meg a csapágy látja kárát, és ezek cseréje sem pár forintos tétel. Ha már bent van a ruha a gépben, akkor jöhet az adagolás kérdése. Először is jó tudni, hogy a mosószer, öblítő minősége és mennyisége erősen befolyásolja mosógépünk élettartamát. A mosószer minősége nem az árától függ, de a kicsit költségesebb mosóporoknál nem kell attól félni, hogy homokot is tartalmaznak, mely hamar tönkreteszi a mosógép dobját és egyéb alkatrészeit is. A minőségre való odafigyelés mellett a mennyiség is jelentőséggel bír. Nem szerencsés az útmutatóban leírt, vagy az adagolón jelölt mértéket meghaladni, mivel az új mosógépek kevesebb vizet használnak – egyfelől ettől is válnak takarékossá –  így amikor túl sok öblítőt, mosóport, mosószert használunk, akkor a nagy mennyiség nem képes teljesen feloldódni. A felesleg pedig nem válik köddé, beragad az adagolóba, lerakódik a gépben, illetve a ruhán is szürke foltokként megjelenik. A lerakódott felesleges anyagok pedig idővel a gép meghibásodását idézik elő.

A mosógépeknél a megelőzés, karbantartást szolgálja, ha nemcsak arra figyelünk oda, hogy használat után áttörölgetjük kívül-belül a gépet száraz ronggyal, és időnként leengedjük a szűrőt, hanem legalább 15 mosásonként magát a gépet is megtisztítjuk a szappanos lerakódásoktól. A ruhák kímélése végett általában a maximum hőmérséklet mosáskor 60 fok. Ennél a hőfoknál azonban a szappanos lerakódások nem tudnak leoldódni a gép belsejéről. Ezért szükséges, hogy egy üresjáratos tisztításnak vessük alá a mosógépet 80-90 fokon, ha lehetséges, akkor speciálisan erre a célra forgalmazott tisztítófolyadékkal, vagy akár egyszerű háztartási ecettel. A belső karbantartás mellett fontos, hogy a penészesedés lehetőségét is kizárjuk, ehhez elegendő, ha a mosás és az elérhető részek áttörlése után nyitva hagyjuk a gép ajtaját, hogy minél jobban kiszellőzzön belőle a pára.

Természetesen előfordulhat, hogy minden óvintézkedés ellenére egy nap automata mosógépünk cserbenhagy minket, és ez akár többször is ismétlődhet, hiszen mindent nem lehet megelőzni. Ilyenkor joggal vetődik fel az emberben a kérdés, hogy szerelés helyett ne vegyen-e inkább egy új mosógépet. Mindenképpen érdemes a helyzet mérlegelésébe szakértőt bevonni, aki pontos információkkal bír az adott meghibásodás költségeiről, arról, hogy mire számíthat a tulajdonos a későbbiekben, a javítást követően, milyen állapotban van gépe, és ha mindenképp vásárlásra kerül a sor, milyen új mosógépben érdemes gondolkodnia.

 

 

 

 

Szólj hozzá