FKFK » Net » Szabályok az elektronikus világban: az internet és az etikett
Szabályok az elektronikus világban: az internet és az etikett

Szabályok az elektronikus világban: az internet és az etikett

2 340 Megtekintés

Az internet ablakot nyitott a világra, ezt mindenki látja, vallja. Azonban a szabadság, amelyet a világhálónak köszönhetünk véges, vagyis könnyen szabadosságba mehet át. Az internet káros hatásairól regényt lehetne írni, pedig nem a rendszer a hibás, hanem a felhasználók. Azok a felhasználók, akik mások naivságát, nyitottságát, technikai ismereteik hiányosságát kihasználva garázdálkodnak az interneten. Nevezhetjük őket adattolvajoknak, zaklatóknak, vagy egyszerűen csak lázítóknak, ami közös bennük, hogy nem azért használják az internetet, hogy szélesítsék látókörüket, tanuljanak, dolgozzanak, hanem azért, hogy másoknak tudatosan kárt okoznak. Ellenük védekezni csak úgy lehet, ha az ember nem veszi igénybe a világhálót. Ezt azonban nehéz megoldani, hiszen egyre többször nélkülözhetetlen az internet a munkához, a napi ügyintézésekhez, és sokszor a messze élő családtagjainkkal, barátainkkal való kapcsolattartáshoz.

A másik megoldás a védelemre, ha az ember alapvető szabályokat betart, és igyekszik körültekintően használni az internetet. Ha nem hagyjuk, hogy áldozatokká váljunk, akkor a rosszakaratú embereknek kevesebb lehetősége lesz a károkozásra. Tudatában kell lennünk annak, hogy minél több információt osztunk meg magunkról, annál védtelenebbekké válunk. A közösségi oldalak alkalmazása, de az e-mail fiókok használata is nagyfokú belátást engedhet magánéletünkbe. Éppen ezért fontos, hogy fiókjainkat csak olyan gépen használjuk, melynek biztonságosságában megbízunk!

Bár a jelszó, a pin kód magánjellegű, ezt sokan nem tartják tiszteletben. Lényeges, hogy sehol ne tároljuk őket a fejünkön kívül, és mindig ügyeljünk rá, hogy a gép se tárolja el. Az internet etikett megkívánja, hogy ha más jelszava tudomásunkra jut, akkor jelezzük felé, és tanácsoljuk a megváltoztatását. Ha nem kerülhető el, és olyan helyről netezik az ember, ahol bárki használhatja utána a gépet, akkor a jelszó védelme érdekében két alapszabályt is be kell tartani. Az egyik, hogy ahova belépünk a gépen, onnét lépjünk is ki, valamint minden jelszót, felhasználónevet, és persze a sütiket is takarítsuk el magunk után, hiszen nem a saját gépünket pakoljuk velük tele!

Az internetezés etikettje, a netikett sokféle szabályt egyesít, melyek segítenek abban, hogy óvatos és biztonságos felhasználással ne okozzunk senkinek sem kárt a világháló alkalmazásakor. Ha mindenki komolyan venné ezeket a szabályokat, sokkal kellemesebb lenne az elektronikus világban való barangolás, és nem kellene attól tartani, hogy valaki mikor tesz közzé olyan tartalmakat, mellyel kárt okozhat nekünk, vagy akár gyermekünknek. Egyelőre az internetezők társadalma még ezt a paradicsomi állapotot nem érte el, ezért fontos, hogy addig mindenki védje magát a rosszra törekvő emberekkel szemben, úgy, hogy megismeri és betartja az alapvető szabályokat.

 

Szólj hozzá