FKFK » Net » Webáruházak: milyen szabályok követendők?
Webáruházak: milyen szabályok követendők?

Webáruházak: milyen szabályok követendők?

2 147 Megtekintés

Talán a követendő kifejezés nem is annyira jó szó arra, hogy a webáruházakat érintő jogszabály módosítása kapcsán miként kell működnie az internetes vásárlásoknak. Bizony az idei év bővelkedik a jogszabályi módosításokban, melyek figyelmen kívül hagyása, vagy csak részleges betartása egy fogyasztóvédelmi ellenőrzést követően tetemes pénzbüntetést vonhat maga után. A bírság mértéke jelenleg az éves bevétel nettó 5%-át, akár 2 milliárd forintot is jelenthet.

Az Európai Bizottság szerint a korábbi szabályok nem voltak elegendők minden esetben a tisztességes üzletkötésekhez, mivel jó néhány problémára fény derült a webáruházak működésének vizsgálata során. Az Európai Unió számos országában működő webáruház került be a Bizottság vizsgálati mintájába, és az eredmény lesújtó volt: a vizsgált webáruházak 75%-a szabálytalanul járt el! A leginkább problémás területek a webáruházak működésében a szerződési feltételek kapcsán, a kereskedő személyét, elérhetőségét, illetően, továbbá csere, reklamáció lehetősége ügyében merültek fel. Összegezve tehát a törvénytelenségek főként a hiányosságok, és így a tisztességtelen szerződések kapcsán jelentkeztek.

Az Európai Unió ennek kapcsán előírta, hogy a 2011/83 EU irányelveket át kell ültetnie minden tagállamnak saját jogrendszerébe. Az irányelvek átültetése kapcsán hazánkban idei évben több alkalommal is változtak a webáruházakra vonatkozó jogszabályok. Először január elsejétől vált kötelezővé a tárhelyet biztosító szolgáltató székhelyének, telephelyének és elérhetőségeinek feltüntetése. Ezt követte a március 15.-én életbe lépő szigorítás a szerződéskötést megelőző tájékoztatási kötelezettségre vonatkozóan. Az előzetes tájékoztatásnak tartalmaznia kell többek közt azokat a technikai lépéseket, melyek során a terméket meg lehet vásárolni, valamint iránymutatást arra nézve, hogy a szerződés írásban foglalt szerződésnek minősül-e, illetve rögzítésre kerül-e és elérhető lesz-e.

2014. június 13.-ával pedig további módosítások léptek életbe a szerződések részletes szabályait illetően. Ennek kapcsán az indoklás nélküli elállási jog 8 munkanapról 14 munkanapra változott. Ha a tájékoztatás nem tér ki az elállási jogra, akkor a 14 munkanap 12 hónapra módosul. Az elállási jog gyakorlását követően mind a vásárlónak, mind az eladónak 14 nap áll a rendelkezésére, hogy a vásárolt terméket, illetve a vételárat visszaszolgáltassa. Fontos, hogy amennyiben a fogyasztó a szokásos legolcsóbb fuvarozási módtól eltérő szállítási formát választ, az abból eredő különbözetet a webáruház nem köteles megtéríteni. A webáruház üzemeltetőjének felelőssége, hogy a fogyasztó a vásárlási szándékának kinyilatkoztatásakor egyértelműen tudomásul vegye, hogy fizetési kötelezettsége keletkezik. További szabály, hogy a fizetési mód igénybevétele után a webáruház további terhet nem róhat a fogyasztóra.

 

Szólj hozzá